Reklam
Reklam

MHP İl Başkanı Zakir Tercan: "Köye dönüş teşvik edilmelidir"

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, rekabet gücü kalmayan çiftçinin mutsuz olduğunu, köye dönüşün teşvik edilmesi gerektiğini söyledi

Editör: Haber Merkezi
13 Mayıs 2020 - 11:50
MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, rekabet gücü kalmayan çiftçinin mutsuz olduğunu, köye dönüşün teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Tercan, konuya ilişkin yaptığı açıklama da şunları kaydetti:

Halkın birçok tarım ve gıda ürününe ulaşmasında düşük fiyat oluşturarak avantaj sağlama uğruna, girdilerin pahalılığı sebebiyle rekabet gücü kalmayan kendi çiftçimiz mutsuzdur...

Bu mutsuzluğun sonucunda yakın geçmişte çoğunluğu köyler, kırsal mahalleler kasaba ve şehirlerde yaşayan çiftçiler öncelikle köylerini terk ederek çiftçiliği bırakmıştır.

1980 sonrasında başlayan tarımdan geçinen insan sayısını ülke nüfusunun %10–20 oranına çekme projesinde kantarın topu kaçırılmış Türkiye’nin köy ve kırsal mahalle nüfusu %7,5’e kadar gerilemiştir.

Türkiye’de çiftçi sayısı son 10 yılda yüzde 38 azaldı. Tarım alanları da son 15 senede yüzde 12 düştü.

Sebze bahçeleri alanı ise aynı dönemde yüzde 15 küçülmüştür.

Bu süreçte çiftçilere verilen milyarlarca desteğe rağmen şehre yönelen nüfus hareketi durmamıştır.

Artık köylerimizin nüfusu çoğunluğu üretim yapması mümkün olmayan yaşlılardan müteşekkil hale gelmiştir.

En verimli arazilerin olduğu köylerin dahi nüfusu daha önce olan hane sayısının %25’lerine kadar gerilemiş hatta tamamen boşalmış köylere bile rastlamak mümkün olmaktadır.

Yakın zamanda köylere kazandırılan okullar, sağlık ocakları gibi yapılar tamamen atıl hale gelmiştir.

Türkiye dünyada tarımsal ve gıda ürünleri itibariyle kendi kendine yetebilecek dünyanın sayılı ülkelerinden biridir.

Ülkemiz sahip olduğumuz topraklarda bugünün teknolojisiyle bile 200 Milyon insanı doyurabilecek tarımsal üretim potansiyeline sahiptir.

Covid-19’un neden olduğu hasarları önlemek için hükümet tarafından yürürlüğe konulan Ekonomik Kalkan Paketinde tüm kesimler olmasına rağmen 21 ilde tohum desteği dışında henüz çiftçiler yoktur.

Tarımsal üretimin bu kadar stratejik bir hale geldiği günümüzde bu yaklaşım kabul edilemez.

Büyük imkan ve üretim kapasitesine sahip ülkeler gelecek korkusuyla içine kapanırken Türkiye’nin çiftçileri üretime yönlendirecek ve teşvik edecek tedbirleri yürürlüğe koymaması anlaşılır birim durum değildir.

* Domates, mısır başta olmak üzere her türlü bakliyat ve mevsim sebzelerinin, konserve hammaddesi ürünlerin ekim ve dikim zamanı olan bu günlerde üretim eldeki imkanlar zorlanarak desteklenmelidir...

* Acilen 21 ille sınırlandırılmış olan tohum desteği tüm illeri kapsayacak hale getirilmelidir... Edirne İlimizin bu konuda ihmal edilmesi ve çiftçilerimizi üzmüş ve mağdur etmiştir.

* Köy ve kırsal mahalle nüfusumuz hiç olmazsa %10’un üzerine çıkabilmesi için üretimin içinde olmak kaydıyla “köye dönüş” teşvik edilmeli, dönüşü cazip hale getirecek destek ve tedbirler yürürlüğe konulmalıdır...

* Yerli tohum üretimini yeterli ve verimli hale getirmek suretiyle tohum ithalatına ihtiyaç ortadan kaldırılmalıdır...

* Ülkemizin su kaynaklarının kıt olduğu göz önüne alarak tarımda su israfına yol açan açık, vahşi sulama sistemlerinin yerine yurt içi imkanlarla kapalı, cebri sulama sitemleri tesis edilmelidir...

Kapsadığı muhtemel işgücü açısından “Köye dönüş”, Türkiye’nin son yıllardaki en belli başlı sorunlarından biri olan işsizliğin önlenmesinde büyük katkı yapacağını da unutmamak gerekir.

Diğer toplum kesimleri gibi çiftçimizin yeterince desteklenmesi ülkemizde bir süredir gerileyen iç talebi arttıracak üretime ve piyasaya çok önemli katkılar verecektir. Çünkü; çiftçiler aşımızdır, ekmeğimizdir sahip çıkmak boynumuzun borcudur... ///Haber Merkezi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 116 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum