Reklam
Reklam

Mimar Sinan'ı Andılar!

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Edirne Temsilcilik Kurulu Üyeleri Mimar Sinan'ı Edirne'de ki anıtına çelenk koyarak andılar

Editör: Haber Merkezi
10 Nisan 2020 - 14:46
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Edirne Temsilcilik Kurulu Üyeleri Mimar Sinan'ı Edirne'de ki anıtına çelenk koyarak andılar.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Edirne Temsilciliğinden yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi:

Her yıl 9 Nisan haftasında yaptığımız MİMAR SİNAN’I ANMA HAFTASI etkinliklerimizi Covid-19 salgını nedeniyle gerçekleştirememenin üzüntüsü içerisindeyiz.

Mimar Sinan’ın tüm dünyaya mal olmuş eserleri, bugün dahi bizlere rehber olmaktadır. Sinan’ın eserleri mesleğimiz inşaat mühendisliği alanında halen bilimsel araştırmalara konu olmakta, günümüz yapı tekniklerine, tarihi yapıların güçlendirilmesi çalışmalarına ışık tutmaktadır.

En önemli eserleri Balkanlarda ve Edirne’de bulunmaktadır. Bu eserleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak ve aynı zamanda eserlerinin mühendislik çözümlerini günışığına çıkarmak meslek odası olarak bizlerin görevi ve sorumluluğu olduğu bilincindeyiz.

Günümüzde ticarileşen ve piyasacı şehircilik politikalarıyla şekillenen kentlerimizin, 5 asır önce Mimar Sinan dönemi kentlerden daha iyi olduğunu söylememiz ne yazık ki pek mümkün değil. Bu yüzden de Mimar Sinan’ı anmaya - anlamaya ihtiyacımız olduğunu düşünmekteyiz.

07 Nisan 2018 tarihinde Edirne Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen etkinlikte "Erhan Hoca Sinan'ı Anlatıyor" başlığı ile Konferans gerçekleştirmiş olan Dr.Erhan Karaesmen hocamızın "Sinan Teması Üzerine Çeşitlemeler" kitabının genişletilmiş 2. baskısının TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından yayımladığı bilgisini kamuoyunla paylaşmak isteriz. Şubat 2020 basım tarihli Kitap içeriğine https://imop.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/e690ef82d8e208d_ek.pdf adresinden ulaşmak mümkündür.

Ölümünün 432. yıldönümünde MÜHENDİS MİMAR KOCA SİNAN’I BİR KEZ DAHA SAYGIYLA ANIYORUZ

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 70 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum