Reklam
Reklam

Muhteşem Selimiye'ye Muhteşem Proje

DEV PROJEYE, KURULDAN ONAY ÇIKTI  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii’nin çevresini değiştirecek, başta Edirne olmak üzere tüm Trakya’daki tu

Editör: Haber Merkezi
09 Mayıs 2017 - 17:45
DEV PROJEYE, KURULDAN ONAY ÇIKTI 

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Mimar Sinan’ın ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Camii’nin çevresini değiştirecek, başta Edirne olmak üzere tüm Trakya’daki turizm potansiyelini arttıracak Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’ne  Kültür Varlıkları Koruma Kurul’dan onay geldi. Finansal desteğin sağlanmasının hemen ardından başlayacak olan çalışmalarla Selimiye Camii, yeni bir görünüme kavuşacak; Edirne kimlikli bir destinasyona daha kavuşacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda Edirne Belediyesi tarafından önceki yıllarda düzenlenen Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi Yarışması’na katılarak, hazırladığı proje ile birinci olan Mimar Beril Serbes de yer aldı.Bugünün Edirne için önemli bir gün olduğunu anlatan Recep Gürkan, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’nin onayladığını müjdeledi.

Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi Yarışması düzenlendiğini ve burada birinci olan projenin daha sonra Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’na gönderildiğini anlatan Gürkan, “ Kültür Varlıkları Koruma Kurul da; Selimiye Meydanı’nda bir Yemiş Kapanı Hanı olduğunu belirterek, bu hanın tespiti için sondaj kazısı istemişti. Yapılan çalışmalarda hanla ilgili kalıntılara rastlanmış; kurtarma kazısı istenmişti. Bu noktada Edirne Belediyesi ve kurul arasında ki ipler kopmuştu. Göreve başladıktan sonra dönemin Valisi Dursun Ali Şahin ile birlikte, Ankara’ya gittik. Burada Kültür Varlıkları Yüksek Kurulu ile görüştük ve kurtarma kazısına başladık. Yemiş Kapanı Hanı Kurtarma Kazısı, yaklaşık 1,5 yıl içinde bitti. Bununla eş zamanlı olarak rekreasyon projesiyle ilgili yenilemeleri yaptık. Projeye Yemiş Kapanı Alanı’nın da ekledik. Bugün kurulda yaptığımız toplantıda Selimiye Camii Rekreasyon Projesi, onaylandı. Beril Serbes’in çizdiği proje onaylanmış oldu. Finansal destek için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’dan destek isteyeceğiz. Finansal desteği sağladığımız zaman projemiz başlayacak” diye konuştu.Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda çıkan bu kararın tarihi bir karar olduğunu anlatan Gürkan, “Selimiye’yi Mimar Sinan’la, Fatih Heykeli’yle, Yemiş Kapanı Hanı’yla bir bütün haline getireceğiz ve Edirneliler ile Edirne’ye gelen turistlerin hizmetine sunacağız” dedi.

BU PROJE İKİ ÖDÜL BİRDEN ALMIŞTI

Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’ Türkiye’nin en önemli iki birliğinden de birincilik ödülü aldı. Marmara Belediyeler Birliği’nin bu yıl 6.’sını düzenlediği Altın Karınca Belediyecilik Ödülleri’nde İmar Şehircilik ve Estetik kategorisinde birinci olan ‘Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’ aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği’nin 2016 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda 83 proje içinde birinci oldu

Söz konusu projeyle ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kültürel varlık olarak dahil edilen Osmanlı Dönemi’nin en önemli yapılarından biri olan Selimiye Camii’nin çevresiyle de bir bütün olması hedeflendi.   Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edebileceği kimlikli bir turizm destinasyonunun yaratılmasını sağlayacak.  Oluşturulacak alanlar ve sunulacak hizmetlerle Trakya Bölgesi yeni bir kazanıma sahip olacak.

///Belediye Basın Bülteni

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 1208 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum