Reklam
Reklam

Oda Başkanı Fındıklı; "turistler için ucuz test kitlerinden kullanalım "

Edirne Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hakan Fındıklı, covid salgını nedeniyle Edirne esnafının zor durumda olduğunu belirterek Bulgaristan ve Yunanistan’dan turist gelmesi için 10 dakikada sonuç alınan ucuz kitlerin kullanılmasını istedi.

Oda Başkanı Fındıklı; "turistler için ucuz test kitlerinden kullanalım "
Editör: Haber Merkezi
25 Nisan 2021 - 16:03 - Güncelleme: 25 Nisan 2021 - 16:06
Fındıklı, konuya dair açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

COVID-19 küresel bir salgına dönüşerek toplumsal hayatın birçok alanını derinden sarsan zorlu bir süreç oldu. COVID19’un en büyük tehdidi insan sağlığına yönelik olsa da bu tehdit sağlık alanıyla sınırlı kalmadı Dünya ekonomisini de altüst etti.
Bu bağlamda şüphesiz COVID19’ dan olumsuz etkilenen ekonominin yansımaları   en çok küçük ölçekli esnaflar üzerinden anlaşılmaktadır.
COVID-19 birçok esnafın işlerini aksattı. İşler rast gitmeyince, bu süreçte; esnafın destek olarak   aldığı kredilerin de ödeme zamanı geldi. kira ve diğer ödemeler arka arkaya gelince insan psikolojisi ve aile ilişkileri de  süreçten olumsuz etkilendi.
Dünyada Covid 19 salgınından korunmak amacıyla ulaştırma, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarında çeşitli tedbirler alıp seyahatler kısıtlanmıştır. Bu tedbirlerin maliyeti turizmi de etkileyip yerli ve yabancı turistlerin gelişini ve günlük ziyaretlerini de durdurma noktasına getirmiştir.

Edirne’ deki ekonomi büyük ölçüde Bulgaristan ve Yunanistan’ dan gelen turistlere bağlıdır. PCR testi zorunluluğu nedeniyle, Bulgaristan’daki test ücretinin 450 lira olduğu, bizim Türk tarafında 250 lira civarında bir rakam olduğu ve bu rakamların gelen turistlere yüksek gelmesi sebebi ile Edirne’ye Bulgaristan ve Yunanistan’ dan turistler gelememektedir. Edirne esnafımız, özellikle en çok turistin ziyaret ettiği Bedesten, Alipaşa ve Arasta çarşılarındaki esnafımızda bu durumdan olumsuz etkilenmektedir.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Recep ZIPKINKURT geçenlerde bir basın bültenin de düşük maliyetle Edirne’ye gelen turistlere PCR testi yapılabileceğini ifade etmiştir. 10 dakikada sonucu alınabilen maliyeti 40 TL civarında. Personel gideri ile beraber yaklaşık 80-90 liraya mal olacak, Sağlık Bakanlığı’ndan izinleri beklenen; Sabiha Gökçen Havalimanı, Millet Meclisi, büyük holdinglerin girişinde kullanılan kitlerden bahsetmişti. Bu kitlerin biz de de kullanılma imkânı doğarsa Edirne’nin ekonomisini turistlerin gelmesiyle toparlayabiliriz diye düşünüyorum.


 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 194 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum