Reklam
Reklam

Orman varsa su da var!.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL; 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü Edirne’de  hafta boyunca  çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirterek şunla

Editör: Haber Merkezi
27 Mart 2017 - 07:18
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL; 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü Edirne’de  hafta boyunca  çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirterek şunları söyledi.

“TEMA Vakfı bu yıl 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü “Ormanlar ve Su” temasıyla kutluyor. Edirne TEMA Vakfı gönüllüleri bu kapsamda fidan dikimi ve bakımı, tohum ekimi, yerel su varlıklarının korunması konusunda farkındalık yaratmak amacıyla ;Bahçeşehir  Okullarında ,Yüksel YEŞİL İlkokulu’nda ,75.YIL İlkokulu’nda,Özel BADEM Çocuk Akademisi’nde ,Plevne İlkokulu’nda ,İsmail Güner  Ortaokulu’nda, Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesinde ve Uzunköprü Kırkkavak Köyünde  çeşitli etkinliklerde bulunduk”

Edirne TEMA Vakfı İl Temsilciliği olarak  farklı etkinlikler gerçekleştirerek yaşamın temel kaynağı su ile orman ekosistemlerinin etkileşiminin önemini vurguladıklarını belirten  ÇOĞAL; “ Orman  Haftasında öğrencilerimize ,gençlerimize, ormanın, yeşilin ve doğanın ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Doğaya ve yeşile kıymet vermek için Fidan dikerek işe başlıyoruz" dedi.
Ormanın ağaçlar, hava, su, toprak ve diğer otsu ve odunsu bitkiler, mikroorganizma ve hayvanlarıyla kendine özgü bir ekolojik sistem olduğunu belirten ÇOĞAL, "Ormanlar sağladıkları ekonomik, ekolojik ve sosyal yararlar bakımından toplumların gelişmesinde, kalkınmasında, refahında ve sağlığında en büyük katkıyı sağlayan stratejik öneme sahip doğal kaynaklarımızdan biridir. Hele günümüzde karşılaştığımız en büyük çevre felaketlerinden biri olan küresel ısınma ve bunun sonucu oluşan iklim değişiklikleri ve kuraklık olguları ormanların önemini daha da artırmaktadır’’şeklinde konuştu.

Erişilebilir tatlı suların %75’i ormanlardan geliyor

Dünya Ormancılık Haftası  kapsamında konuşan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL, orman varlıklarının öneminin altını çizdi. ÇOĞAL, “Ormanlar tüm canlılara hiçbir karşılık beklemeden hizmetler sunuyor. Tarımsal, evsel, kentsel, endüstriyel ve çevresel amaçlı kullanılan erişilebilir tatlı suların yaklaşık %75’i ormanlardan beslenen su havzalarından sağlanıyor. Ormanlar ekolojik   işlevlerinin yanı sıra dünyada 1.6 milyar insanın geçimi için de önem arz ediyor. Ancak maalesef iklim değişikliği, orman yangınları ve ormansızlaşma gibi baskılar orman ekosistemlerini tahrip ediyor. Bu bakımdan ormanların korunması konusunda daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekiyor” dedi. 

Türkiye’de Doğa Haklarının Gözetilmesi Gerekiyor 

Dünya Su Günü kapsamında bilgiler veren ÇOĞAL, “Ülkemizde suya ilişkin 40’tan fazla yasal düzenleme var. Yasal düzenlemelerin bir su yasası ile tek bir çatı altında toplanması gerekiyor. Türkiye’deki su varlığının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için adım atılması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de üstün ekosistem yararını koruyacak nitelikteki bir su yasası çıkarılmasının önemine bir kez daha dikkat çekiyoruz. Öte yandan orman alanları için de gereken hassasiyetin gösterilmesini, doğa haklarının gözetilmesini istiyoruz” dedi.

Edirne Orman İşletme Müdürlüğü'nün Uzunköprü Kırkkavak Köyü BAL Ormanında ve Süleyman Demirel Fen Lisesi'nde  düzenlediği fidan dikim etkinliğine TEMA okulları olarak katıldıklarını belirten ÇOĞAL; "Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Edirne Orman İşletme Müdürü Önder TERZİ'ye ,Uzunköprü Kaymakamı Kemal YILDIZ’a müdür yardımcısı Nebi YAŞAR,'a şube müdür V. Ahmet KARA 'ya,orman mühendisi Kamil ELİTEZ'e, Kırkkavak Köyü muhtarına ve Süleyman Demirel Fen Lisesi müdürü Kayahan ÇELİK 'e teşekkür ederiz.’’dedi

ÇOĞAL açıklamasını  "Ayrıca Orman Haftası Etkinlikleri kapsamında bizleri okullarına davet eden   Bahçeşehir Okulları müdürü Mahmut BOZTÜRK’e ve  öğretmenlerine ,Uzunköprü Kavacık Ortaokuluna, Badem Çocuk Evi  Akedemisine ,Plevne İlkokuluna,İsmail Güner Orta Okuluna,Yüksel Yeşil İlkokuluna ,75.YIL İlkokuluna Trakya Üniversitesi GENÇ TEMA’ya ,Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencilerine ,etkinliğe katılan tüm öğretmen,öğrenci ve velilerimize çevreye olan duyarlı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederiz.’’ diyerek tamamladı.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 307 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum