Reklam
Reklam

Pekcanlı: "Cumhuriyet'le egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusuna verilmiştir"

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada; ”Cumhuriyet’le egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusuna verilmiştir

Editör: Haber Merkezi
28 Ekim 2020 - 06:20
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada; ”Cumhuriyet’le egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusuna verilmiştir. Hedefini çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu aşmak biçiminde ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün başlattığı, demokrasiye geçişi de içeren yapısal dönüşüm sürecinin temeline lâiklik ilkesini yerleştirmiştir” dedi.

Pekcanlı, açıklamasında şunları kaydetti:

“Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, çöken ve toprakları paylaşılan bir imparatorluğun kalan toprakları üzerinde yeni bir devlet, modern bir ulus yaratılmış, yeni kurulan devlet, dünya uluslar ailesine 29 Ekim 1923’te kabul edilen Cumhuriyet ile Türkiye Cumhuriyeti olarak ilan edilmiştir

Bu en büyük bayramımızda geçmişimizle gurur duyuyor, yarınlara güvenle bakıyoruz

Bu anlamlı günde, Ulusumuzun uygar dünyada hak ettiği yeri almasını sağlayan Cumhuriyet’e, Mustafa Kemal Atatürk gibi insanlığın övgüsünü ve sevgisini kazanan büyük bir Önder’e, bağımsız bir yurda, ülkesini gönülden seven kuşaklara sahip olmanın onurunu hep birlikte yaşıyoruz.

Cumhuriyet, korumamız ve ödün vermeden yaşatmamız gereken en değerli varlığımızdır.

Bunun bilinciyle, bizlere parlak bir gelecek, onurlu bir yaşam, tam bağımsız, çağdaş ve ulusal bir devlet armağan edenlere sonsuz minnet duyuyoruz.

Cumhuriyet’le egemenlik kayıtsız koşulsuz Türk Ulusuna verilmiştir.

Hedefini çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak ve onu aşmak biçiminde ortaya koyan Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün başlattığı, demokrasiye geçişi de içeren yapısal dönüşüm sürecinin temeline lâiklik ilkesini yerleştirmiştir.

Atatürk, “Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır” sözüyle izlenmesi gereken yolu göstermiştir.

Bu yoldaki ışığın, Cumhuriyet rejiminin temelini de oluşturan, akıl ve bilim olduğu da Yüce Önder’in şu sözünde de açıkça vurgulanmıştır:

Bizler, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yaktığı ışıkla tüm zorluklara, engellere, iç ve dış düşmanlara rağmen Türkiye Cumhuriyeti’ni aydınlık geleceğe taşıma yolunda ödünsüz ve korkusuz mücadeleye devam edeceğiz. Bu yolda kararlılığımız, azmimiz ve inancımız sonsuza kadar sürecektir.

Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın

Bu duygu ve düşüncelerle ve Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu ülke için şehit düşen ve gazi olan tüm kahramanlarımızı şükran ve rahmetle anıyorum. ///Haber Merkezi
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 50 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum