Reklam
Reklam

Prof. Dr. Gültaç Özbay'dan başucu kitabı: "Nefes Nefese"

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof

Editör: Haber Merkezi
11 Aralık 2019 - 16:19
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gültaç Özbay, hayatından kesitleri yansıttığı kitabında; TÜ Tıp Fakültesi’nin kuruluşundan günümüze tarihine not düşerken, hekimlik mesleğine adım atacaklara kılavuz olacak yaşanmışlıklarını aktarıyor.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı’nda hekimlik hizmetinin yanı sıra öğrencilerine eğitim veren Prof. Dr. Gültaç Özbay, yaşadığı olayları, çeşitli tıbbi vakaları, TÜ’de 1980’den, 2005 yılına kadar yaşanan gelişmeleri ve görev yapan rektör ile diğer akademik personelle ilgili ilginç hatıralarını yayınladığı kitabında okura aktarılıyor.

Prof. Dr. Özbay’ın yaşamından kesitler verdiği kitabı sade anlatımıyla kısa sürede, kolayca okunmaya imkan tanıyor.

Özellikle görev bilinci, hekimlik mesleğinin getirdiği sorumluluk konularında Tıp Fakültesi öğrencileri ile hekimlik görevini yürütenlere kılavuzluk edecek, başucu kitabı; ‘’Nefes Nefese’’ Özbay’ın hayatını mesleğine adayıp, adeta nefes nefese yaşadığı hekimlik hayatında karşılaştığı olaylar ve gelişmeleri insan ekseninde ele alıyor.

Prof. Dr. Gültaç Özbay kimdir?

Özbay, 01.06.1938 Kırklareli doğumlu. Kırklareli Ortaokulu sonrası parasız devlet yatılı eğitim sınavını kazanan Özbay, İstanbul Kandilli Kız Lisesi’nde eğitimini sürdürdü. 1956 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne giren Özbay, 1962 yılında mezun oldu. 1963 yılında Cerrahpaşa İç Hastalıkları Kliniğine asistan, 1968 yılında uzman oldu. 1968-1971 yılları arasında Siyamı Hersek Hastanesi’nde kardiyoloji yüksek ihtisası yapan Özbay, 1976 yılında yeniden Cerrahpaşa’da göreve başladı.

O tarihte kurulan Cerrahpaşa Hastanesi’ne bağlı Edirne Tıp Fakültesi kadrosuna doçentlik sınavını kazanarak geçen Özbay, 1980 yılında YÖK tarafından kurulan Edirne Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Kardiyoloji bölümüne geçti. Özbay, İç Hastalıkları Bölümünü kurduktan sonra Profesör oldu. 1990 yılında da Kardiyoloji Ana Bilim Dalını kuran Özbay, kardiyoloji branşında da Profesörlük aldı. Özbay, 01.06.2005 yılında emekli olana kadar bu bölümde çok sayıda hastaya hizmet verdi.

İsmi yaşayacak

2015 yılında, Profesör Gültaç Özbay tarafından sergi evi olmak üzere Kırklareli Belediyesi’ne hibe edilen tarihi bina Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi tarafından restore edildikten sonra “Prof. Dr. Gültaç Özbay Sanat Galerisi” olarak Kırklareli halkının hizmetine sunuldu.

2017 yılında ise Prof. Dr. Gültaç Özbay’ın ismi düzenlenen törenle TÜ Tıp Fakültesi Derslik Bloğu D Amfisine verildi.

 

 

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 95 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum