Reklam
Reklam

Saadet Partisi İşçi Kongresinde İşçiler Neler İstedi?

Saadet Partisi’nin “Geçim İttifakı” kampanyası kapsamında düzenlediği ve yoğun ilgi gören “Esnaf” ve “Çiftçi” Kongreleri”nin ardından geçtiğimiz hafta düzenlenen “İşçi Kongresi” ile işçilerin sorunlarına kulak verildi.

Saadet Partisi İşçi Kongresinde İşçiler Neler İstedi?
Editör: Haber Merkezi
28 Haziran 2021 - 15:29
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, işçilerin sorunlarını dinledi.

Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören kongreye katılan çalışanlar, döviz kurundaki artıştan dolayı alım güçlerinin sürekli erimesi başta olmak üzere, pandemi döneminde yaşanan işten çıkarmalara, geçici işçilerin kadro sorununa, inşaat sektöründeki kayıt dışılığa ve asgari ücret üzerinden ödenen ücretlerle geçinemediklerine varıncaya kadar dikkat çektiler.

“ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİLER KALDIRILMALI”
Kongrede işçilerin dertlerini dinledikten sonra konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, uygulanan vergi mevzuatından dolayı asgari ücretlilerin maaşlarının eridiğini ifade ederek, “Bugünkü vergi mevzuatından dolayı yılbaşında elinize geçen ücret yılsonunda düşüyor. Çünkü vergiler sizi bir üst sınıfa taşımış oluyor, burada bir mantık yok. Bunun düzeltilmesi icap eder. Bazı arkadaşlarımızın enflasyonu dikkate alarak fiyatlardaki artışın aslında bu rakamları dile getiren kurumlar tarafından ihmal edildiğini gündeme getirmesi önemliydi. Enflasyon yüzde 6’ymış deniyor, size verilen zamlar yüzde 6 olsun deniyor. Ama siz mutfağa döndüğünüz zaman yüzde 6’yla, 8’le, 10’la bunun alakası yok. Yüzde 30’lar, 40’lar gündeme geliyor. Bundan dolayı da mutfak masrafları da cidden çok ama çok büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

“HER İŞÇİNİN HAKKI VERİLMELİ”
Türkiye’de her işe girildiği zaman sigortanın zorunlu olduğunu ancak inşaat gibi sektörlerde bunun uygulanmadığını, bu yüzden de çalışanlara haksızlık yapıldığını ifade eden Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin ise “diğer sorunlarda olduğu gibi bunların çözümü, de üretime dayalı sisteme geçilmeden işsizlik problemimiz çözülemez. İnşaat sektöründe çalışan arkadaşlarımız yapı ile alakalı olarak genelde geçici olarak çalışıyor ve bazı haklardan mahrum kalıyor” şeklinde konuştu.
 “ASGARİ ÜCRET KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”
Çalışanlara verilen asgari ücretin kabul edilebilir rakamlar olmadığını ifade eden Av. Tekin,  işçilerin verilen maaşları mecburi olarak kabul ettiğini belirterek, “Hepiniz şu anda asgari ücrete AGİ dâhil baktığımızda 2 bin 825 TL. Açlık sınırı ise 2 bin 830 lira. Elbette bu kabul edilebilir bir rakam değil. İşçilerin bu rakamları mecburiyetten kabul ettiğinizi biliyoruz. Bazı kesimler biraz daha yüksek rakamlar alıyor; 2 bin 800 değil de 3 bin 800 lira alabiliyor. Ama 3 bin 800 lira bir insanın rahat bir şekilde geçinmesi için mümkün değil. Tabii sendikalar sizin için pazarlıklar yapacaklar, bunu da biliyoruz ancak onların da eli kolu bağlı. Onlar da sizlerin temsilcisi ancak sizler arkasında durduğunuz kadar onlar da toplu sözleşme görüşmesine daha dirayetli olarak girecekler. Elbette toplu sözleşmelerin yanında kıdem tazminatlarınız, emeklilikleriniz buna paralel olarak ele alınmalı” diye konuştu.

Çeşitli İllerden işçiler, sorunlarını dile getirmek amacıyla birer konuşma gerçekleştirdiler. İşçilerin şikâyetlerinden bazıları başlıklar halinde şöyle;
 • “Yasaklara rağmen kod 29 ile işten çıkarılmalar devam etti”
 • “ 6 kere zam aldım ama maaşım yarı yarıya indi”
 •  “İşçiler kendilerine bir şey vermeyen partilere yönelmeye devam ediyor”
 • “ Mevsimlik işçilikten dolayı pek çok istifa ile karşılaştık”
 • “Tayyip Erdoğan bizi yıktı”
 •  “Asgari ücretten alınan vergiler kaldırılmalı”
 • “Her işçinin hakkı verilmeli”
 •  “Makine kimya’da çalışan işçiler ile aynı endişelere sahibiz”
 • “İşçilerin sorunları sadece ‘pandemi’den değil”
 • “2018’den bugüne maaşım yarı yarıya düştü”
 • “Tazminat olmayan tek sektör inşaat”
 •  “MKE işçileri gözden çıkarılıyor”
 • “Saadet Partisi olarak bizlerin derdini gündem yapmanızı istiyorum”.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum