Reklam
Reklam

Saadetten Edirne Belediyesine Çağrı!

Saadet Partisi Edirne İl Mahalli idareler Başkanı Sinan Tekin, Selimiye meydan projesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu

Editör: Haber Merkezi
10 Haziran 2017 - 14:55
Saadet Partisi Edirne İl Mahalli idareler Başkanı Sinan Tekin, Selimiye meydan projesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Sinan Tekin’in, Belediye’ye çağrıda bulunduğu açıklaması şöyle;

"1000 yıldan beri ecdadımızın oluşturduğu medeniyetin gözbebeği eserlerini ‘’şimdi nasıl değerlendirelim’’ diye tartışma yapıyoruz. Bu muhteşem medeniyetimizin en önemli merkezlerinden biri Edirne’dir. Edirne deyince de en başta Selimiye akla gelir. Selimiye’ye herkes sahip çıkıyor. Ne güzel. Çıkmalı, bundan da hepimiz memnuniyet duyuyoruz. Ama önce bir düşünelim; Selimiye nedir? Selimiye bir camidir. Yani namaz kılınan yerdir. Camilerimizin en önemli fonksiyonu cemaatle buluşmasıdır. Zaten caminin en güzel süsü de cemaatidir. Bizim medeniyetimizde hayat cami merkezlidir.

 Camilerimiz; çarşılarıyla, medreseleriyle, hamamlarıyla, sebilleriyle hâsılı birçok tamamlayıcı unsurlarıyla bir bütünlük arz eder. Kısacası selatin bir camiyi hele hele Selimiye gibi bir camiyi arastasız, çarşısız, medresesiz, sebilsiz tasavvur etmek mümkün değildir. Camiyi tek başına düşünmek onu yalnızlaştırmak, asıl fonksiyonlarından uzaklaştırmak olur. Namaz kılınan yer olmaktan çok müze haline gelir. Bu sözleri söylememizin sebebi Selimiye çevre düzenlemesi ve Yemiş Kapanı Hanı ile alakalı hala birşeylerin yapılmamış olmasıdır.

Sayın Belediye Başkanı basına yansıyan açıklamasında “Önemli olan; Selimiye’yi tamamen ortaya çıkarmak” diyor, devamla  “Bazı görüşler, hanın tekrar ayağa kaldırılmasını savundu. Ancak elimizde hanla ilgili birkaç fotoğraf dışında hiçbir done yok” diyor.

  • Tekrar ayağa kaldırmak değil aslına uygun yapalım, diyoruz.

  • Hanla ilgili pek çok done (veri) var . Temeller, fotoğraflar veri sayılmıyor mu? Başka ne olsun ki? Vakıflar İdaresinin bu konuda her türlü bilgi, belge ve plana sahip olduğu açıktır.

  • ‘’Önemli olan Selimiye’yi tamamen ortaya çıkarmak’’ diyor. Doğrusu bunu anlamak çok zor. 30-40 yıldan beri hiçbir hesaba kitaba dayanmadan, hele hele bugünleri hiç öngöremeden yapılan imar düzenlemeleri ile Selimiye’nin çevresi çok katlı binalarla adeta kuşatılmıştır. 6-7 metreyi geçmeyecek (zaten zamanında var olan) Yemiş Kapanı Hanı, Selimiye’nin görünümünü engelleyecek. Yapma Sayın Başkan. Siz Ayşekadın’dan, Kıyık’tan Selimiye’ye doğru bir bakın da Selimiye’nin nasıl görünemez hale geldiğini bir görün.


Sözün kısası…

Yemiş Kapanı Hanı ve benzeri ticarethaneler insanların cıvıl cıvıl gezip dolaşmasına katkı verir. Bölgeye ruh katar, can katar.  Sayın başkandan ricamız kendi medeniyet değerlerimize uygun bir düzenleme yapılmasına yardımcı olmasıdır."

 

 

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 552 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum