Reklam
Reklam

Şadan Şimşek, 14 Mayıs Çiftçiler Gününü kutladı

21

Editör: Haber Merkezi
13 Mayıs 2020 - 07:03

21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek; 14 Mayıs Çiftçiler Gününü kutladı.


Şimşek, konuya ilişkin basın bildirisinde şu ifadelere yer verdi:

"Değerli Basınımıza,


Dünyayı saran pandemi (Covid 19) ile ülkeler kendi sağlık tedbirlerini almakta, vatandaşlarını bu virüs belasından korumak için var gücü ile savaşmaktadırlar.


Elle tutulmayan, gözle görülmeyen bir biyolojik düşmanla karşı karşıyayız.


Ekonomisi, teknolojisi güçlü ülkeler dahi bu salgın hastalıkla mücadelede başa çıkamadığı görülmüştür. Dünya insanlığı bu salgından manevi olarak ders çıkarması gereklidir. Bunun için ekosistemin korunmasının ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Rant uğruna ekosistemin bozulmasının doğurduğu sonuçları ortaya çıkarmıştır.


Korona Virüs (Covid 19) ile Ülkemiz 11 Mart 2020 tarihinden beri mücadele etmektedir. Ülkemizde salgınla mücadelede, halkımızla bütünleşerek en az kayıpla atlatmak için çalışmalarını başarı ile yapmaktadır. Salgınla mücadele çalışmalarında başta doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık çalışanlarımız olmak üzere güvenlik teşkilatlarımıza, evde kalarak virüs ile mücadelede katkı sağlayan halkımıza, evde kalan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gören belediyelerimize, vefa destek gruplarına, yardımseverlerimize şükranlarımı teşekkürlerimizi sunuyorum.


Bu salgın hastalıkla zorlu mücadelenin dünya ve ülkemiz daha yolun başındadır. Alınan tedbirleri hiç aksatılmadan devam ettirmek zorundayız. Bu mücadelede başta halkımız olmak üzere tüm katkıları sunmaları, alınan tedbirlere uymaları gereklidir. Salgın hastalıkta yaşamlarını yitiren vatandaşlarımıza allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarımıza acil şifalar diliyorum…


Salgın hastalık nedeniyle Ülkemizde iş yaşamı, üretim durmuş, iş sahibi ve çalışanlar ne yapacağını şaşırmış, zor durumda kalmıştır. Bu salgının ülkemize ekonomik, sosyal ve kültürel olarak etkisi büyük olacağı kaçınılmazdır. Hükümetin salgın sonrası normalleşme sürecinde gerekli düzenlemeleri yapmalı ve gerekli önlemleri derhal almalıdır.


Salgın nedeniyle halkımız; marketlere, bakkallara hücum etmiş, temel gıda ihtiyaç maddelerini dakikalar içinde tüketmiştir. Fiyatlarda çok fazla artışlar olmuş, denetimler zorlanmış, alım gücü düşük olan vatandaşlarımız sıkıntıya düşmüştür.


Bu salgın hastalık tarımın ve yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkmıştır. Yerli üretimi olmayan ülkelerin, milli egemenliğinin olmadığını bizlere hatırlatmıştır. Bunun için Çiftçisine, üreten, emek verenlerine sahip çıkılması gerekli hale gelmiştir. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmişliğinin köylü nüfusun azalmasını baz alarak açıklamaya çalışmıştır. Ancak girdi fiyatlarının yüksekliğinden, emeğinin karşılığını alamadığından üretemeyen çiftçisine desteklememiş, dışa bağımlı hale geldiğinin anlamasına sebep olacağını umut ediyorum.


Gazi Mustafa Kemal ATATÜK’ümüzünde dediği gibi “Köylü Milletin Efendisidir…” sözünün önemi bir kez daha anlaşılmıştır.


Bu vesile ile 14 Mayıs çiftçiler gününü kutlar, üreten, ürettiğinin, emeğinin, alın terinin karşılığını almasını… Yerli tohumu ve üretimi olan, kendi gıdası ile kendisine yeten ülke olmasını canı gönülden diliyorum….


Kamuoyuna duyurulmasını rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim…"-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 106 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum