Reklam
Reklam

Şadan Şimşek, ekonomik değerlendirmelerde bulundu

21

Editör: Haber Merkezi
25 Ağustos 2020 - 06:55
21. Dönem Edirne Milletvekili Şadan Şimşek ekonomik değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek, yaptığı yazılı açıklama da şu ifadelere yer verdi:

"Serhat kentimizin ekonomisi tarıma dayalı olduğundan, bu yıl havalar kurak geçtiğinden bölgemizin ilk ürünü olan Buğday’dan alınan verim maliyetleri karşılamamıştır.

Aynı durum ayçiçek hasatında da yaşanmaktadır.


Başta TMO olmak üzere açıklanan fiyatlar enflasyon oranının altında kalması, çiftçi kuraklıktan dolayı ürün veriminin düşük olması sonucunda var olan borçları katlanmıştır.


Bunun yanında Dünyada ve Ülkemizde Korona (Covid 19) pandemi süreci de yaşanınca çiftçimizin geçmişten gelen ekonomik sıkıntıları katlanarak artmıştır. Artık çiftçimiz borcu borçla ile çeviremez hale gelmiştir.


Kurban bayramında ise pandemiden dolayı kurbanlıklarını satamamışlardır.


Pandemi sürecinde Cumhurbaşkanlığı Hükümeti alınan karar ile, Esnaf borçlarının ertelenmesi, inşaat sektörü başta olmak üzere, araba alımlarına düşük faizli kredileri Ziraat Bankası, Halkbankası ve Vakıfbank’tan verilmesini sağlamıştır.


Bu süreçte faydalanmayan yalnızca Çiftçimiz kalmıştır. Çiftçimiz de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde borçların ertelenmesi, faizlerin silinmesi, geçmiş yıllara ait ödenmeyen desteklemelerinin ödenmesini, girdi fiyatlarının düşürülmesini beklemektedir.


Ayrıca hasat zamanı dışarıdan tarımsal ürün ithal edilmesini istemiyorlar. Artık kendilerine sahip çıkılmasını ve yerli üretimin arttırılması ve dışa bağımlılıktan kurtulmak için ülke genelinde TARIMSAL VE HAYVANCILIK ALANINDA SEFERBERLİK YAPILMASINI istiyorlar.


Kamuoyuna duyurulmasını rica eder. Çalışmalarınızda başarılar dilerim." ///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 68 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum