Reklam
Reklam

Şahbaz, Başarının ve Liderliğin Sırlarını Üniversitelilerle Paylaştı

Türk-Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programı kapsamında gerçekleşen İşletmelerde Yöne

Editör: Haber Merkezi
09 Mart 2019 - 06:43

Türk-Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programı kapsamında gerçekleşen İşletmelerde Yönetim ve Liderlik dersine tecrübelerini aktarmak üzere katıldı.İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans programı kapsamında gerçekleşen 'İşletmelerde Yönetim ve Liderlik' dersinin hocası Doçent Doktor Ömer Bolat moderatörlüğünde yüksek lisans öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen 'Tecrübe Paylaşımı - Yönetim ve Liderlik' seminerleri zincirine konuşmacı olarak katılan Şahbaz, deneyimleri üzerinden başarıya  giden yol haritası hakkında öğrencilerle paylaşımlarda bulundu.

Yüksek lisans öğrencilerini iş hayatına hazırlamayı amaçlayan ders kapsamında başarılı iş adamlarının konuşmacı olarak davet edildiği seminerler zincirinde yüksek lisans öğrencileriyle buluşan Osman Şahbaz, bugünlere gelmesini sağlayan yaşamından kesitleri anlatırken, iş hayatına yönelik birçok tecrübe ve bilgi birikimlerini de öğrencilerle paylaştı.


İş hayatına atılacak öğrenciler için en önemli adımın cesaretle risk almaya açık olmak ve tüm zorluklara rağmen kendilerine inanarak pes etmeden devam etmek olduğuna da dikkat çeken Şahbaz bağımsız, hür ve özgür olmanın ehemmiyetinden bahsederken cemiyetlerde yer alarak sosyalleşmenin de karşılıklı birikimler açısından çok önemli olduğuna değindi. "Sınırsız hayal etmesini başarın, Güzel bir gül bahçesine sahip olmanın yolu, önce onu hayal etmekle başlar." diyerek cemiyet ve topluluklarda yer almanın nasıl ve ne gibi kazançları olduğundan bahsettikten sonra bu birlikteliklerin başarı yolunda gerektiğini de ayrıntılarıyla anlatan Şahbaz, lider kimliğini taşımak isteyen bireylerin ilk olmalarının ve yeni stratejiler üreterek çağa ayak uydurmalarının önemine vurgu yaptı.

Öğrencilerin sorularını cevaplayarak konuşmasına devam eden Türk-Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, "Şirketlerimizde 400'den fazla insan sigortalı olarak çalışıyor. İnancımız gereği Allah'a cc kul olduğumuzu biliyorum. Usanmadan ahlaklı, erdemli olarak çalışacağız, helal üreteceğiz, İhraç edeceğiz. Biz de kazanacağız, çalıştığımız insanlar da, ülkemiz de kazanacak.Türkiye'de her an büyük fırsatlar ve farklı cazip imkanlar var. Ülkemize, insanımıza ve coğrafyamıza güvenmeliyiz.. Bizler imar eden, medeniyet tesis eden olacağız. Uluslararası arenada Türkiye'nin önemi ve cazibesi artıyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisi ve yatırımı devam ediyor. Türkiye'de THY ve benzeri markalarımız var, dünyaca bilinirliği olan markalarımız daha çok olmalı, olacağına da inanıyorum. Sizler çok şanslısınız, imkanlarınız var, ulaşım ve erişiminiz var, en önemlisi bu sıralarda biriktirmiş olduğunuz çok samimi ilişkileriniz var, bunları değerlendirmelisiniz.  Ortaklıklar kurmaya ve paylaşmaya açık olmalıyız. Allah c.c. ahlaklı ve adil iki ortağın üçüncüsü benim diyor. Hadisi Şerif'te Peygamberimiz (a.s.m) belirttiği gibi; "Allahu Zülcelâl hazretleri buyurdu ki: "Biri diğerine ihanet etmediği müddetçe, iki ortağın üçüncüsü ben olurum. Biri arkadaşına ihanet etti mi ben aralarından çekilirim."diyor. Bizler de bu inançla çalışmalarımıza davam etmeliyiz."  diye konuştu.

Söyleşisinde profesyonel iş yaşamına ilk adım atacak öğrencilere ortaklık kurmanın püf noktalarını bütün ayrıntılarıyla anlatan Konsolos Şahbaz din, dil, ırk, cinsiyet ayırmaksızın iş yapmaktaki ana kriterlerin liyakat, güzel ahlak ve dürüstlük olduğunu vurguladı. Yaptığımız işi hakkıyla, güvenle ve emniyetle yerine getirmek gerektiğine dikkat çeken Şahbaz iş hayatındaki başarının liyakat, dürüstlük, samimiyet ve ahlaklı bir güzergahta ilerlediği takdirde gerektiği değeri göreceğinin ve hiçbir hakikatte gerçekleşen başarının karşılıksız kalmayacağını, çaba, azim ve hırsın karşılığında Rabbimizin mükafatına ulaşacağımızın önemini de vurguladı.

Söyleşinin ardından ders hocası Doçent Doktor Ömer Bolat katkılarından dolayı Konsolos Osman Şahbaz'a günün teşekkürü adına bir hediye vererek öğrencilerle hatıra fotoğraf çektirdi. Yıl boyu süren etkinlik çerçevesinde 40'dan fazla öğrencinin katıldığı etkinliklerde mesleki alanda önemli başarılara imza atmış birçok konuşmacının da ders kapsamında düzenlenen söyleşilere katıldığı da ifade edildi.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2652 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum