Reklam
Reklam

Savaş Çerkez: Kadınsız Demokrasi Olmaz

"8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ SÖNMEZ BİR MEŞALEDİR! " Tüm Yerel Sen Edirne Şubesi Edirne  Belediyesinde çalışan bütün kadınların katılımıyla Belediye kent ormanı kahvaltı salonunda bir etkinlik d

Editör: Haber Merkezi
09 Mart 2018 - 06:10
"8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ SÖNMEZ BİR MEŞALEDİR! "

Tüm Yerel Sen Edirne Şubesi Edirne  Belediyesinde çalışan bütün kadınların katılımıyla Belediye kent ormanı kahvaltı salonunda bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Edirne Belediye Başkanı Recep GÜRKAN ve Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İŞCAN'da katıldılar.

Tüm Yerel Sen Edirne Şube Başkanı Savaş ÇERKEZ burada yapığı açıklama da şu sözlere yer verdi;

"Bugün 8 Mart,

Bugün dünya emekçi kadınlar günü

Bugün mücadele günü

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi koşullarda çalışma istemiyle greve başladılar. Bu direniş esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen 129 kadın işçi yaşamını yitirdi.

129 kadın ‘eşit işe eşit ücret istedikleri için yaşamlarını yitirdi.

129 kadın işçi ‘daha iyi koşullarda yaşamak’ istedikleri için yaşamını yitirdi.

129 kadın işçinin yaşamına mal olan alevler tüm dünyayı sardı ve kadınların önünde ışık olmaya devam ediyor.

Kadınlar çifte sömürüye maruz kalmaya devam ediyor. İşci, Emekçi olduğu için sömürülürken kadın olduğu içinde sömürülüyor.

Kurtuluş savaşımızda emperyalizme karşı erkeklerle omuz omuza mücadele eden onurlu kadınlarımız ile ilgili Cumhuriyetimizin kurulduğu 1923 yılından itibaren Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen reformlar bir yandan kadının yurttaşlık haklarını kazanması diğer yandan Türk toplumunun yeniden yapılanması sağlanmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında laik hukukun benimsenmesi ve buna uygun uygulamalarla kadınlar eğitim, çalışma ve siyaset gibi kamu alanlarında yer aldı. Atatürk ün öncülüğünde bir çok batı ülkesinden önce kadınlara 1930 yılında yerel ,1934 yılında genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı tanındı.

Ve son olarak diyoruz ki; Kadınsız demokrasi olmaz, Kadınsız kalkınma olmaz, Kadınsız uygarlık olmaz, Kadınsız çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılamaz."

 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 274 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum