Reklam
Reklam

Şimşek; "Göçmen krizi ile karşı karşıyayız"

Şimşek; "Göçmen krizi ile karşı karşıyayız"
Editör: Haber Merkezi
27 Temmuz 2021 - 16:37

21.DÖNEM EDİRNEM MİLLETVEKİLİ ŞADAN ŞİMŞEK’İN BASIN BİLDİRİSİ

Değerli Basınımıza,

Ülkemiz bir taraftan ekonomik krizi, işsizlik ve geçim sıkıntısı yaşarken, diğer taraftan ise ileride çok büyük demografik ve üniter devlet yapımızı sıkıntıya sokacak Göçmen krizi ile karşı karşıyayız.

Bilindiği gibi, tamamen insani duygularımızla ülkemize kabul ettiğimiz, bugün gidecek, yarın gidecek diye umut ettiğimiz göçmenler gelinen noktada yerleşik düzen almışlardır.

ABD ve ÇİN baskı kaynaklı göç şimdi de AFGANİSTAN’dan başlamış olup, Ülkemize gelecek kişi sayısı yaklaşık 1.5 milyon olarak bahsedilmektedir.

AB Ülkelerinden Almanya başta olmak üzere ülkemizin AB’ye giremeyeceğini, ancak AB’ye gelecek olan göçmenleri önleyeceğini ve barındıracağını söylemektedir. Her zaman olduğu gibi ülkemiz göçmen sorunu ile de yalnız bırakılmıştır. AB ile bahsi geçen 18 Mart 2016 tarihli Göçmenlerin Ülkemizde barındırmasına karşılık maddi yardım içeren sözleşmenin gözden geçirilmesi gereklidir. Aksi halde Ülkemizin demografik yapısı ve ekonomik bütçesi buna kaldıramayacağı aşikardır.

Cumhurbaşkanımızın 2018 yılında yapmış olduğu açıklamalarda Suriye’den gelen Göçmenlere 40 milyar dolar harcandığını belirtmektedir.

Ülkemizin sınır komşuları özellikle İran; Afgan göçmenlerinin geçişine izin vermektedir. Dış politikamızı gözden geçirilmesi gereklidir.

Ülkemizde IRAK ile başlayan, Suriye ile devam eden, şimdi ise Afganistan’dan gelen göçmenler ile karşı karşıyadır. İnsani olarak başlayan misafirlik anlayışı, ülke güvenliğini tehdit eder boyuta gelmiş, yerleşik düzen halini almıştır.

Ülkemizde kayıtlı ve kayıtlı olmayan göçmen sayısı yaklaşık 13 milyon civarına gelmiştir. Bu göçmenlerin barınma, yeme, içme, sağlık, eğitim vb. gibi giderleri bütçeden karşılanmaktadır. Ülkemizde var olan ekonomik, işsizlik ve geçim sıkıntısının üzerine daha fazla yük gelmesine neden olmaktadır.

Ülkemizde mevcut olan işsizliğe, göçmenlerinde sosyal güvencesiz iş yerlerinde çalıştırılması ile geçim sıkıntısı her geçen gün artmaktadır. Göçmenlerin işyerlerinde kayıt dışı çalışmalarından kaynaklı; Sosyal Güvenlik Sistemimizde sağlık harcamalarını, emekli maaşlarını karşılamakta zorlanmaktadır.

TBMM çatısında görev yapmış, Ülkemin sakini değil sahibi olarak seslenmek istiyorum; İktidarı, Muhalefeti, Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, meslek odaları hep birlikte bu gidişe şimdi dur diyelim. Çözüm bulalım. Yarın çok geç olur.. Acilen önlemlerimizi alalım. Ülkemizin demografik yapısı, bekası, üniter devlet yapımız tehlikedir.

Kamuoyuna duyurulmasını rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 371 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum