Reklam
Reklam

Tavuk Ormanında Ağaç Kesimi!!!

Edirne TEMA Vakfı İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL; "Mülkiyeti Edirne Belediye’sine ait olan  Tavuk Ormanı’ndaki   ağaçların  kontrolsüzce kesilmesini  endişe verici buluyoruz" dedi

Editör: Haber Merkezi
30 Ocak 2017 - 06:14
Edirne TEMA Vakfı İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL; "Mülkiyeti Edirne Belediye’sine ait olan  Tavuk Ormanı’ndaki   ağaçların  kontrolsüzce kesilmesini  endişe verici buluyoruz" dedi.

ÇOĞAL;Gelen şikayetler üzerine konu ile ilgili alanda yaptıkları incelemeler neticesinde; Su kuşlarının kuluçkaya yatıp yuvalandığı  ağaçların, kontrolsüz  kesimlerinin doğal hayatı  tehdit ettiği ve sorumluların bir an önce bulunması için  Orman İşletme Müdürlüğü’ne şikayetçi olduklarını belirtti.

IMG_8306 (2)

Kuş türleri için önemli bir üreme alanı

Edirne TEMA Vakfı İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Tavuk Ormanı hayvan ve bitki çeşitliliği açısından Edirne’nin önemli bölgelerinden biri olarak öne çıkıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Edirne Şube Müdürlüğü tarafından 2014 yılında “Edirne ilinin karasal ve iç su ekosistemleri biyolojik çeşitlilik envanter ve izleme projesi” hazırlandı. Bu kapsamda Edirne Şube Müdürlüğü teknik personeli tarafından Edirne Merkez Sarayiçi Tavuk Ormanı mevkiinde her ay izleme çalışmaları yapılıyor. Çalışmalar sonucunda, Tavuk Ormanı’nın üç farklı balıkçıl türü (Gri balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gece balıkçılı) için önemli bir üreme alanı olduğu tespit edildi. Ayrıca Tavuk Ormanı’nda büyük baştankara, mavi baştankara, karatavuk, sığırcık, boz ötleğen, büyük ağaçkakan, alaca ağaçkakan, kolyeli kumru, karga gibi kuş türlerinin de kuluçkaya yattığı gözlemleniyor.

Tavuk Ormanı 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre, 1990 yılında 796 sayılı karar gereğince I.Derece Doğal Sit ilan edilmiş, 1991 yılında da 861 sayılı karar gereğince I.derece Tarihi Sit olarak ilan edilmiştir. Alan, bu kanun gereğince koruma altına alınmıştır. Alanın mülkiyeti ise, Edirne Belediyesi'ne aittir.

25 yılı aşkın süredir hayatı koruyan, ormanlara ve doğal hayata sahip çıkan bir kuruluş olarak, TAVUK Ormanı'ndaki ağaçların ve doğal çevrenin zarar görmemesi için her türlü önlemin alınmasını Edirne halkı için  önemli ve gerekli buluyoruz’’ dedi.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 467 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum