Reklam
Reklam

TİKA Macaristan Koordinatörlüğüne Esra Dağlı Atandı

2014 Mayıs ayından bu yana bir çok projeyi başarılı bir şekilde hayata geçiren TİKA Macaristan Koordinatörlüğüne yeni atanan Esra Dağlı'ya Türk Macar İş Adamları Derneği ( TÜMİŞAD ) hoş geldin ve hayı

Editör: Haber Merkezi
18 Mart 2019 - 06:48
2014 Mayıs ayından bu yana bir çok projeyi başarılı bir şekilde hayata geçiren TİKA Macaristan Koordinatörlüğüne yeni atanan Esra Dağlı'ya Türk Macar İş Adamları Derneği ( TÜMİŞAD ) hoş geldin ve hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Türk Macar İş Adamları Derneği Başkanı ve Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz 2014 Yılından bu yana Macaristan ile Türkiye arasında var olan kadim kültürel ilişkilerimizin güçlenmesi adına TİKA olarak yaptığınız çalışmaları bu ülkede ticaret yapan ve yaşayan Türkler olarak büyük bir onurla takip ettiğini dile getirerek teşekkür etti.


"Budapeşte'deki TİKA Koordinatörlüğünün açılışından bu yana başarılı çalışmalara imza atan Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Ayşe Saraç ve Suna Çolakoğlu'ndan sonra sizin de devam eden projelere ve yeni projelerle katkılar yapacağınıza inanıyoruz'' dedi.Macaristan halkının da başarılı çalışmalar yapan TİKA'yı yakından takip ettiğine değinen Osman Şahbaz, buna örnek olarak geçtiğimiz yıl Eylül ayında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın, TİKA tarafından restore edilerek açılışı yapılan Gül Baba Türbesini ve Macar halkının ilgisini gösterdi. "Gül Baba türbesini çok sayıda Macar ziyaret ediyor. Türbenin Macar halkı tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Gül Baba'nın anlayışını ve felsefesini ziyaretçilere anlatılacağını umut ediyoruz. TİKA Dünyada marka olduğu gibi, Macaristan'da da önemli bir markamızdır" diyerek Kırklareli, Kavaklı Belediyesiyle kardeş şehir olan  Szabadbattyán Belediye Başkanı Polyak Istvan Vilmos’un kentlerine beklediğini ifade eden Şahbaz, Szabadbattyán şehrinde yapılması öngörülen ''Türk-Macar Dostluk Parkı'' hakkında da Esra Dağlı'ya bilgi verdi.

1992 yılından buyana TİKA bünyesinde başarılı görevlerde bulunan ve Macaristan TİKA Program Koordinatörlüğü'ne yeni atanan Esra Dağlı ise Türk Macar İş Adamları Derneği yönetimini Budapeşte TİKA Koordinatörlük merkezimizde ağırlamaktan duydukları memnuniyeti belirterek, “Benden önce yapılan başarılı çalışmalardan milletimin adına gurur duyuyorum.

Özellikle sosyal ve kültürel çalışmalara ağırlık vererek dost ülke Macaristan’da faaliyetlerimize devam edeceğiz. Macaristan'daki ilgili kurumlarla işbirliğimizi geliştirerek ortak projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Benden önceki Koordinatörlerimiz Szabadbattyán Belediyesini defaatle ziyaret etmişler. ” dedi.


2005 Yılından bu yana TİKA'da  görev yapan ve daha önce TİKA Moğolistan ve Kazakistan Program Koordinatörü olarak çalışan Seda Dağlı, 2019 şubat ayında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Macaristan Program Koordinatörlüğü görevine başladı.

Önceki TİKA Macaristan Program Koordinatörü Suna Çolakoğlu ise Türkiye’ye döndü.

Ziyarette TÜMİŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Şahbaz ile birlikte İşadamları Metin Çeliköz ve Ahmet Kırgın'da hazır bulundu.

TİKA HAKKINDA:

1992 yılında Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan ve 1999’da Başbakanlığa bağlanan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yurt dışı ofisleri aracılığıyla Türkiye’nin kalkınma işbirliğinin yürütülmesinden, koordinasyondan ve raporlamadan sorumlu T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı bir devlet kurumudur. TİKA, restorasyon, sağlık, eğitim, tarım ve hayvancılık, idari ve sivil altyapıların geliştirilmesi gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2830 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum