Reklam
Reklam

"Türkiye İle Tecrübe Paylaşımına Hazırız"

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Macaristan İtfaiye Birliği Başkanı İtfaiye Tuğgenerali Tibor Dobson'un davetine icabet etti

Editör: Haber Merkezi
06 Ekim 2020 - 14:15

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Macaristan İtfaiye Birliği Başkanı İtfaiye Tuğgenerali Tibor Dobson'un davetine icabet etti.
Şahbaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ile yakın ilişkileri olan Macaristan İçişleri Bakanlığı Arama Kurtarma Kurumu İtfaiye Birliği'nin daveti üzerine Budapeşte'deki merkezlerine ziyaret gerçekleştirdi. Tuğgeneral Başkan Tibor Dobson ve Genel Sekreter Hegymegi Ildikó Macaristan itfaiye ve kurtarma çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Türk Macar iş adamaları ile olan ilişkilerini de güçlendirmek istediğini ifade eden Dobson Tibor,

''Geçtiğimiz yıl güzel, temiz ve tarihi İstanbul'a ziyarette bulunmuştum. Macaristan'da itfaiye kurumlarımız çok yönlü faaliyet gösteriyor.


Biz merkez olarak resmi 104 kişilik çalışanı ile İçişleri Bakanlığına bağlıyız. Bunun yanı sıra belediyelerin sübvanse ettiği çalışanlarımız ve gönüllü itfaiyecilerimiz ile birlikte yaklaşık 60.000 kişi ile hizmet vermekteyiz. Ülke genelinde 3200 yerleşim yerimize 60 merkezimizde hazır kıta bekleyen itfaiyecilerimizle hizmet sunuyoruz. 60 Kişilik gönüllü çalışanımız 24 saat hazır beklemektedir. Halkımızın sosyal sorumluluk duygusunu arttırmak ve itfaiye masraflarımızı tasarruflu hala getirmek için gönüllü itfaiyeciliğe çok önem vermekteyiz. Bütün çalışmalarımızı bu yönde gerçekleştirmekteyiz. Birçok Avrupa ülkesi bu yönde adım atmaktadır. Avusturya'da 8 resmi merkezin dışındakilerin tamamı gönüllü itfaiyecidir. Macaristan genelinde çok önemli vakalar sık görülmemektedir. Halkımızın bu konudaki sosyal sorumluluğu takdir edilecek seviyededir. İleri modern teknoloji ve sanayi çağında yaşadığımızdan dolayı şikayetlerde daha çok bu alandan gelmektedir. Yangın vakaları çok az meydana geldiği için gönüllü itfaiyecilik bizim için ayrıca önem arz etmektedir.

Her yıl mayıs ayının ilk haftası iki gün boyunca itfaiyecilik günleri düzenliyoruz. Bu kutlama günlerine ülke dışından birçok misafir ülke katılmaktadır.

Aynı zamanda bu kutlama günlerinde Avrupa itfaiyeciliğinin atası olarak anılan Szent Flórián özel olarak anılmaktadır.

Programlarımızı bu yıl Covid-19 salgınından dolayı iptal ettik. Önümüzdeki yıl Türkiye'den de misafirlerimizi bekleyeceğiz.

Bu çerçevede Türkiye ile tecrübe paylaşımına hazırız ''dedi.

Sizi Yeniden Türkiye'ye Davet Ediyorum

Başkanın verdiği bilgiler ve bu güzel davet için teşekkür eden Osman Şahbaz ise, ''Macaristan itfaiyeciliği ve arama kurtarma ile ilgi birçok bilgi ile buradan ayrılacağını ve bu değerli bilgileri Türkiye'deki meslektaşlarınızla da paylaşmalarının yararlı olacağını ifade etti.

Şahbaz, sizi yeniden Türkiye'ye davet ediyorum.

İki dost ülke arasında yapılacak çalışmalarda memnuniyetle yardımcı olacağını belirtti.

Şahbaz ''İtfaiye teşkilatına 52 yıl hizmeti geçmiş olan ve 1877 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından kendisine Paşalık rütbesi verilen Kont Gróf Széchenyi Ödön Paşa’nın Feriköy’deki mezarında kutlamalara bende defaatle katıldım.

Kendisinin hizmetleri Türk Macar dostluğu açısından çok önemlidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu 1998 yılında verdiği talimatla yeniden düzenlenen Fatih İlçemizdeki müzeye Kont Szecheny İtfaiye Müzesi adı verilmiştir'' dedi.

Ziyaret sonrası karşılıklı hediyeler verildi. Şahbaz, Başkan Orgeneral Tibor Dobson'a Türkiye A Milli Takım forması ve tadımlık özel üretilmiş Türk fındığı takdim etti.

Başkan Dobson ise, Macar itfaiyeci Kont Gróf Széchenyi Ödön Paşa hatırasına çalışmalarını içeren tamamı Türkçe dilinde müstakil bir kitap ve plaket takdim etti.

Orgeneral Tibor Dobson, Başkan Osman Şahbaz'a Macaristan İtfaiye Komuta Merkezi, İtfaiye İstasyonu ve araç, gereçlerin bulunduğu yerleri gezdirdi. ///Haber Merkezi


-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2232 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum