Reklam
Reklam

TÜSİAD AB Temsilciliği Haftalık Bülteni

Türkiye'nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi heyeti 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile ilgili ilk bulgularına dair düzenledikleri basın toplantısında %84 oran

Editör: Haber Merkezi
03 Nisan 2019 - 11:41
Türkiye'nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi heyeti 31 Mart 2019 yerel seçimleri ile ilgili ilk bulgularına dair düzenledikleri basın toplantısında %84 oranındaki yüksek katılım, siyasi parti sayısı bakımından geniş tercih şansı ve Yüksek Seçim Kurulu ve Sandık Kurulları'na kadar her seviyede seçimin teknik yeterliliğine dair tespitler vurgulandı.

- Gürcistan, AB ve Eurojust arasında Avrupa Birliği ve Güney Kafkasya'da sınır ötesi örgütlü suçlarla ortak mücadeleyi güçlendirmek için işbirliği anlaşması imzalandı.

- AB Komisyonu'nun 29 Mart'ta Birleşik Krallık Parlamentosu'nda üçüncü defa yapılan Brexit Anlaşması oylamasına ilişkin açıklamasında oylamanın olumsuz sonuçlanması nedeniyle duyulan üzüntü ifade edilirken, AB Konseyi'nin 22 Mart tarihli kararına göre, Birleşik Krallık'ın AB'den ayrılması için öngörülen tarihin 12 Nisan'a kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

- AB ve Birleşik Krallık Hükümeti arasında Kasım ayında tamamlanan Brexit Anlaşması Birleşik Krallık Parlamentosu'nda 29 Mart'ta gerçekleştirilen oylamada 286'ya karşı 344 oyla üçüncü defa reddedildi. Oylamadan sonra AB Konseyi Başkanı Donald Tusk Twitter'dan açıklama yaparak, AB ülkelerinin başbakan ve devlet başkanlarının katılımıyla 10 Nisan tarihinde AB Konseyi düzenleneceğini bildirdi. 

- AB Konseyi karayolu kazalarını ve kazaların yol açtığı yaralanmalarını önemli ölçüde azaltmak amacıyla otomobil üreticilerinin uyması gereken gelişmiş güvenlik standartlarını düzenleyen yeni yönetmeliği kabul etti.

- AB Komisyonu'nun iki kapsamlı reformla güçlendirdiği ticaret savunma mekanizmasının işletilme sürecine dair bir rapor yayımlandı. Raporda 2014'ten bu yana, Avrupalı şirketler ve çalışanların adil koşullarda rekabet edebilmelerini sağlamak amacıyla 95 önlem uygulamaya koyulduğu; daha önceki tarihlerden süregelenlerle birlikte toplam 135'e ulaşan önlemlerin üçte ikisinin Çin'den ithal edilen malları ilgilendirdiği belirtiliyor. 

- AB Komisyonu, AB genelinde 5G şebekelerinin yüksek düzeyde siber güvenliğini sağlamak amacıyla bir dizi operasyonel önlem önerisi sundu.

- AB'nin araştırma ve yenilik için yakın dönemde yürürlüğe koyacağı Ufuk Avrupa (Horizon Europe) çerçeve programının şekillendirilmesi süreci kapsamında Avrupa Parlamentosu ile AB Dönem Başkanlığı arasında varılan uzlaşı,  Daimi Temsilciler Komitesi'nde onaylandı.

- Mevsimsellikten arındırılmış Euro Bölgesi işsizlik rakamı Şubat 2019'da %7,8 AB28 işsizlik oranı ise %6,5 olarak belirlendi. 

->> http://url.tusiad.org/tusiadbruksel01042019
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 2354 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum