Reklam
Reklam

UZUNKÖPRÜ'YE OSB GELİYOR

Gündeme düştüğünde sevindim elbette ama "Edirne'de 1994 yılında kurulan ve hala rayına oturtulup verimli bir hale getirilemeyen OSB gibi olmasın sakın" temennilerimi de ekledim ardından

18 Aralık 2017 - 00:39
Gündeme düştüğünde sevindim elbette ama "Edirne'de 1994 yılında kurulan ve hala rayına oturtulup verimli bir hale getirilemeyen OSB gibi olmasın sakın" temennilerimi de ekledim ardından.
Uuzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan İhtiyar' ın bu konudaki çalışmaları ve gayretlerini yadsımak yanlış olur sanırım.
Son olarak kendisinin bu konudaki fedakarlık ve gayretlerini İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş'ten konuğum olduğu Yerel Gündem Programında duyunca bu konunun en önde gelen müteşebbisi olduğu kanaatim yükseldi şahsen.
Kutluyorum kendisini.
Ankara ziyareti sonrasında yaptığı basın açıklaması ile de bu önemli kazanım müjdesini de verdi ve
şöyle dedi açıklamasında;"Yer seçimi kesinleşen Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi, Kuruluş Protokolü MÜTEŞEBBİS HEYET tarafından hazırlanmış, Yönetim Kurulu oluşturulmuş, ilgili ödemeler yapılarak BAKANLIK ONAYI için, Edirne Bilim Sanayi ve Teknoloji il Müdürü Salih AKBULUT tarafından elden Bakanlığa teslim edilmişti.
Uzunköprü OSB Kuruluş Protokolü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ tarafından onaylanarak BÖLGE:339 sicil numarası ile Tüzel Kişilik kazanmıştır.
Onaylı Kuruluş Protokolünün 1 nüshası, Bakanlık tarafından OSB’ye gönderilmiştir.
Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ercan İHTİYAR,Edirne Valisi Günay ÖZDEMİR Başkanlığındaki MÜTEŞEBBİS HEYETİMİZ ile bölgemizi geliştirmek için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz.İlçemize ve Bölgemize hayırlı olsun.”.
Evet bizde hayırlı olsun diyoruz.
OSB ler elbette bir yerleşim biriminin Sanayisi açısından büyük önem taşır.
Kalkınmanın temel taşlarından biri olan Sanayinin böyle birliktelikler ile hizmete sunuluyor olması o yerleşim biriminin de kalkınması anlamını taşır.
Bu anlamda bir zamanlar bünyesinde barındırdığı fabrikaları ile Türkiye çapında Ekonomisi en düzgün İlçeler sıralamasında ilk onlarda yer alan Uzunköprü'müz inşallah o eski günlerine kavuşur ve hak ettiği değeri yeniden kazanarak göç veren değil göç alan İlçeler arasına girer.
OSB lerin başarılı olması için bazı olmassa olmazlar vardır bildiğimiz kadarıyla.
Bir kere yer seçimi çok önemlidir.
OSB lere ulaşım konusunda en ufak bir zorluk sanayiciyi ürkütür ve kaçırtır.
Hava,kara,deniz ve demir yollarına ne kadar yakın ve kullanılabilir mesafede ise tercih nedeni olur.
Tabiiki bu yatırımlarda Devletinde desteklemelerine ihtiyaç vardır.
OSB de fabrika kuracak olan bir Sanayici Devletin vergide,sigortada,elektrik ve suda desteğini ve indirimi bekler.
Haklıdırda aslında.
Bir sanayici o bölgeye istihdam sağlayıp Devletin yapması gerekenleri yapıyorsa,Devletin de ona kolaylıklar sağlaması gerekir.
Nitekim Edirne OSB sinin bu güne kadar hala 16 Fabrika ile sınırlı kalması ve bunlardan sadece beş altı tanesinin üretim yapıyor olması bu kolaylıkların ve desteklerin yapılmamasından kaynaklanıyor bana göre.
İnşallah Uzunköprü OSB sine yatırım yapacak olan Sanayicilere gereken destek yardım ve ilgi gösterilir de bu güzel ilçemiz hat ettiği değeri kazanmış olur.
Tabiiki müteşebbis heyetine yerlerin tahsisi konusunda da önemli görevler düşecek.
Edirne OSB sinde Sanayici çekebilmek için Unakıtan tarafında üsretsiz parseller verilmişti o yıllarda.
Yer tahsisleri nasıl yapılacak nasıl satılacak bilemiyorum ama cazip bir durum olmalı bana göre.
Yer tahsisiin de bir tercih nedeni olduğunu bilmek lazım.
Neyse bu konu ile ilgili sayın Ercan İhtiyar ile Yerel Gündem Programımda bir söyleşi yaparak sizleri daha fazla bilgilendirmeyi düşünüyorum.
Buluşmak dileğiyle..
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 593 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum