Reklam
Reklam
Senem Yurdatapan Atalay

Senem Yurdatapan Atalay

senemyurdatapan@gmail.com

PANDEMİ DE ÇOCUKLAR

07 Mayıs 2021 - 13:42 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 20:40

Pandeminin başladığı günden bu yana psikolojik anlamda en çok çocuklar zarar gördü. Okulların kapanması, okul çağındaki çocuklar için ilk zamanlar tatil anlamı taşısa da, son yapılan araştırmalara göre alınan psikolojik destekler % 10 oranında arttı.
Özellikle 0-5 yaş arası oyun çağında olan çocuklar için evlere kapanma zorunluluğu küçük yaşlarda olmalarına rağmen kaygı bozuklukları yarattı.
Çocuklar bedenleri aracılığıyla öğrenirler. Dışarı da oldukları süre zarfında hiç bir yere dokunmamayı, kimseyle temas etmemeyi söylemek ve bunları sık sık hatırlatmak çocuklarda yasağa karşı istek duygularını uyandırmaktadır. Hayır ve yasak kelimelerini duyduklarında rahatsızlık ve korku onlarda uyandırılan en büyük duygu durumudur. Kişisel görüşüm evde ailece oyananabilecek oyunlar, aktivitelerle bu durumun geçici olduğunu ve dünyadaki her çocuğun onunla aynı şartlarda olduğunu çocukların anlayabileceği bir dille onlara anlatmaktır.
Maalesef ki hayatı küçük yaşta tanıma fırsatı buldular. Her kötü durumdan iyi niyet çıkaran bir insan olarak; bu sürecin onların hayatında önemli bir basamak olduğunu düşünüyorum. Hayatın zorluklarına alışık olarak büyüyen çocuklar ileri de mutlaka daha güçlü, geleceği görebilen, analitik düşünen bireyler olarak yaşamlarına devam ediyorlar.
Dileğim o ki; tüm insanlık için bu süreç en az hasarla atlatılabilen bir dönem olarak geçer.

Bu yazı 3044 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum