Reklam
Reklam
Senih Yurdatapan

Senih Yurdatapan

Analiz
senihanaliz@gmail.com

Pazarcılar sitemkâr!

30 Nisan 2021 - 00:03

Edirne Pazarcılar, Manav ve Seyyar Satıcılar Odası Başkanı Şeref Hasır kardeşimizin pazarların kapanmasına yönelik sitem ve seslenişini okudum önceki gün.
Kendi sosyal medya hesabından bir paylaşım yapmış ve Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Başkanının, Ziraat Odaları Birliği Başkanının ve TOBB Başkanının Bilim Kurulunda olmaları gerektiğinin de altını çizerek;
“Tüm tarım ürünleri doğa gereği yasaklı değil üremeye ve hasat edilmeye devam edecek. Peki alıcısı olmayan bu ürünler üç harflilerin eline mahkûm edilmiş durumda. Yani Borsayı fiyatlandırmayı onlar belirleyecek arz talep meselesi söz konusu ise üretici kardeşimizin eline kesinlikle tatmin edici bir ücret geçmeyecek yani tekel oluşturup fiyatları çok ucuza kapatacaklar. Yetkililerden önemli rica ediyorum. Bu kısıtlı dönemle market etiketlerini mutlaka suretle yakın takibe almaları gerekmektedir. Bugünün fiyatlarıyla perşembeden sonraki fiyatları kıyaslamak da biz değerli pazarcı esnafların görevi olsun hadi bakalım ülkemin güzel insanları hayırlı olsun olan yine çatısı olmayan Türkiye'nin en büyük BACASIZ sektörü Pazarcı kardeşlerimizin üzerine oldu fatura.
Göreceksiniz sade pazarcı değil bu süreçte üreticide perişan olacak. Allah hayırlısını etsin inşallah...” demiş.
Şayet benim bu satırları yazdığım dün sabah saatlerinden sonra kapanma kararında pazarların durumuna yönelik herhangi bir değişiklik yapılmadıysa 17 Mayıs’a kadar pazarlarda kapalı kalacak.
Mademki marketler Pazar günleri hariç belli saatler dahilinde açık ve vatandaşlarda yürüme mesafesinde olmak üzere buralara alışverişe gidebiliyorlar, o halde pazarlarda açık kalır ve buralara da gidilebilirdi aslında.
Nihayetinde haftanın bir günü bu.
Zaten hepsi 2 hafta.
Hatta ben olsam daha da başka bir çözüm bulurdum.
Örneğin; Belediyeler ve Pazarcılar Odası ile birlikte her semtte belli alanlar tespit eder, 3 er 5 er belli oranlarda pazarcıları paylaştırarak buralarda satış yapmalarına imkân sağlardım örneğin!
Semtlerin ekonomik durumları farklı olduğu için onlarda kendi aralarında münavebeli olarak belirlenen o alanları kullanırlardı.
Hiç değilse böylece hem açık olan zincir marketlerle bir rekabet ortamı yaratılarak fiyat kontrolü sağlanır, hem de nasıl olsa 1 kilo patates alma bahanesiyle kapalı alanlara giren ve de girmek zorunda kalanların, isterlerse açık alanlarda da bu gibi alışverişlerini yapabilmelerine olanak sağlanırdı.
Diyeceksiniz ki o zaman kapanmanın ne anlamı kalırdı?
Her haneden tek bir kişinin alışveriş için dışarı çıkmasına müsaade edilirse kalır.
Ama bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aile boyu alışverişlere göz yumulur ya da esnek davranılır, tek bir ekmek için bile cümbür cemaat sokağa çıkılırsa, elbette ki hiçbir anlamı kalmaz.
Bugün tam kapanma başladı malûm.
Dilerim sıkı denetimler yapılır da bu kapanma çok yararlı olur.
Kurallara ve kararlara uyalım dostlar.
Bu beladan bir an önce kurtulmak istiyorsak buna mecburuz.
Sağlıklı günlerde buluşmak üzere…


 

Bu yazı 571 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum