Reklam
Reklam

Yıllardır Güldürüyorlar!

Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 4

Editör: Haber Merkezi
21 Haziran 2017 - 07:10
Edirne Belediyesi tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen ‘Geleneksel Mahallede Ramazan Eğlenceleri’nde Türk kültüründe geleneksel mizahı olarak yer edinen Hacivat ve Karagöz gösterisi büyük ilgi görüyor. Yıllardır; 7’den 70’e herkesi güldüren bu oyun perde arkasından değil, canlı olarak sahneleniyor. Ramazan eğlencelerinde geleneksel tatlara da yer veren Edirne Belediyesi; Ramazan Şerbeti ikramı yapmayı da ihmal etmiyor.

Eski ramazan gecelerinin yaşatılması, Ramazan Kültürü’nün genç nesillere tanıtılması amacıyla başlatılan ‘Geleneksel Mahallede Ramazan Eğlenceleri’ Edirne’nin 24 mahallesinde mahalle sakinleriyle buluşmaya devam ediyor. Her akşam iftar saatinden sonra farklı bir mahallede gerçekleştirilen gecede Edirneliler, eski ramazanların tadına varıyor; geleneksel eğlence kültürü genç nesillerle buluşuyor.

Fasıl dinletisi, kanto gösterisi, meddah, illüzyonist gösterilerinin sergilendiği gecede; Türk kültürünün unutulmaz mizahlarından biri olan Hacivat ve Karagöz gösterisi de mahalle sakinleriyle buluşuyor. Türk kültürünün en önemli mizahlarından biri olan bu oyun, Edirne’de Ramazan eğlencelerinde perde arkasıyla değil; canlı olarak seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Karagöz’ü Onur Bayraktar’ın ; Cengiz Turan’ın da Hacivat’ı canlandırdığı oyun büyük ilgi görüyor. Edirne Belediyesi, Ramazan eğlencelerine katılan mahalle sakinlerine Ramazan Şerbeti ikram ederek geleneksel tatların genç nesille buluşmasını sağlıyor. Ramazan boyunca bin 500 kilogram Ramazan şerbetinin ikram edildiği eğlencelerde balon, çekirdek ve şeker ikramına da yer veriliyor.  Ayrıca Sandalyelere verilen numaralara göre çekilen kurayla mahalle halkı sürpriz hediyelerle buluşmaya devam ediyor. ///Basın Bülteni
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 355 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum