Reklam
Reklam

Yunanistan'da ve Türkiye'de eş zamanlı çevre temizliği

ΗΡΥΠΑΝΣΗ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΣΥΝΟΡΑ (KİRLİLİĞİN SINIRI OLMAZ) Yunanistan’da ve Türkiye'de eş zamanlı olarak gönüllüler tarafından ‘Save Your Hood’ sloganı ile çevre kirliliğine farkındalık kazandırmak için başla

Editör: Haber Merkezi
02 Mart 2021 - 20:02

ΗΡΥΠΑΝΣΗ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΣΥΝΟΡΑ (KİRLİLİĞİN SINIRI OLMAZ)

Yunanistan’da ve Türkiye'de eş zamanlı olarak gönüllüler tarafından ‘Save Your Hood’ sloganı ile çevre kirliliğine farkındalık kazandırmak için başlatılan sosyal dayanışma etkinliği Saros’un incisi Enez’de gerçekleşti.

Gönüllülerin, Sivil Toplum kuruluşlarının ve Enez Belediyesi’nin de katıldığı etkinlikte pandemi ve sosyal mesafe kurallarına uyularak Çevre temizliğinin önemine bir kez daha dikkat çekildi. Birçok alanda çevre temizliği yapıldı.

Tertip Komitesi ve Gönüllüler adına gazetemize yazılı bir açıklama gönderen Ege Sakin şunları kaydetti:

ΗΡΥΠΑΝΣΗ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΣΥΝΟΡΑ (KİRLİLİĞİN SINIRI OLMAZ)

Bu etkinlik; Atina’da Vasilis isimli bir gencin etraftaki çöpleri toplamaya başlaması, çevre kirliliği hakkında mesaj vermek amacıyla topladığı çöpleri sosyal medya hesabından paylaşması sonucu tüm Yunanistan’a, oradan da diğer ülkelere sıçrayan ve SAVE YOUR HOOD olarak anılan çevre temizlik hareketinin Türkiye’de yapılan ilk etkinliğidir.

Doğanın sınırı yoktur ve çevre kirliliği evrensel bir sorundur. Yapılan temizlik etkinliğinin amacı bulunduğumuz noktada bulunduğumuz bölgeyi çöplerden arındırmak ile birlikte, bunu yaparken çeşitli sanat ve spor dallarını da kullanıp, dikkat çekici, teşvik edici hale getirmek, daha çok insana ulaşmak ve asıl devlet mekanizmalarını, yerel yöneticileri, siyasi otoriteleri harekete geçirmek, uzun vadede kirliliğin engellenmesine yönelik politikaların geliştirilmesini sağlamaktır.

Etkinlik Enez Kaymakamlığı Gençlik Merkezi önünde açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Enez Kartopu Derneği ve Enez Doğa Derneği adına İsmet Esengin , Enez Belediyesi adına başkan yardımcısı Kamuran Çelik konuşma yapmıştır.

Sayın Kaymakamız Şükrü Alperen Göktaş'in konuşmasının ardından

Çevre temizliği başlamıştır.

Bir kilometre kare alan içinde yaklaşık bir buçuk saatte 156 torba çöp toplanmıştır.

ÇÖPTEN GÖRSEL VE İŞİTSEL SANATLAR

Etkinlik boyunca toplanan çöplerden heykeller yapılmış ve sahilde sergilenmiştir. Çöp ormanları, çöpten deniz kızı, çöp kirpisi en çok ilgi çeken heykeller olmuştur.

Erman Erken ve Can Bitikli çevreden toplanan cam şişeler, plastik kovalar, içlerine çakıl taşları konulan kavonaz ve plastik şişeler kullanılarak müzik yapmış, Türkçe-Yunanca şarkılar seslendirmislerdir.

Çevre temizliği sırasında Atina ve Selanik ile canlı bağlantı kurulmuş, yapılan çalışmalar hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur. Aynı zamanda Yunanistan ulusal televizyonu ERT Enez ile bağlantıya geçip röportaj yapmıştır.

ORTAK SLOGAN

Enez'de toplanan çöpler kullanılarak Yunanca ' Kirlilik Sınır Tanımaz ' yazılmış, aynı anda Yunanistan 'da da aynı slogan Türkçe olarak yazılmıştır.

Sınır komşumuz Yunanistan’dan Enez’e uzanan bu hareketin ülkemizin her bir köşesine ulaşacağını umuyoruz.

Bu farkındalık etkinliğinin düzenlenmesini sağlayan sayın kaymakamımız Şükrü Alperen Göktaş'a minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Etkinliğin gerçekleşmesini sağlayan;

Yunanistan ekibinden

Sayın ;

Ayşegül Şora, Lale Alatlı,Vassilis Sfakianopoulos, Christina Drakopoulou, Giannis Pepetsios, Elli Lytra, Florian Schmitz 'e

Türkiye ekibinden

Sayın;

İlknur Özkan, Erkan Özkan, Murat Sakin,Esra Tunaligil, Aysın Önen, Banu Akdoğan, Nilay Tezsay, Ulaş Demiray, Hayriye Başkak, Selma Yılmaz, Aslı Yılmaz, Ozan Yılmaz, Berrin Ateş, Öykü Ateş,

Okan Oflaz, Can Bitikli, Erman Erken, Remziye Irmak 'a ve adını yazamadığımız emeği geçen herkese, tüm değerli katılımcılara,

Sualtı Temizlik Hareketi Derneği'ne, WARF Yük Hayvanlarını Koruma ve Kurtarma Derneği'ne, HAYDOS Hayvan Dostları Derneği'ne, Enez Kartopu Derneği'ne, Enez Doğa Derneği'ne, Enez Kaymakamlığı'na, Enez Belediyesi'ne, Enez ilçe Emniyet Müdürlüğü'ne, Enez ilçe Jandarma Komutanlığı'na Teşekkür ediyoruz..

KİRLİLİĞİN ÜLKESİ OLMAZ, ETKİNLİK SINIR TANIMAZ

SAVE YOUR HOOD TÜRKİYE

///Haber Merkezi

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 236 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum