Reklam
Reklam

Enez Belediye Başkanı Günenç, gündeme dair soruları cevapladı!

Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Genel Yayın Müdürümüz Senih Yurdatapan'ın gündeme dair sorularını cevapladı

Editör: Haber Merkezi
19 Ağustos 2019 - 21:27
Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Genel Yayın Müdürümüz Senih Yurdatapan'ın gündeme dair sorularını cevapladı.

İşte Başkan Günenç'in bu yıl ilk defa yapılan Trakya Müzik Festivalinde Belediyenin kazancından, yol katılım paylarına kadar birçok konuya içtenlikle cevap verdiği röportajın tamamı:

-Başkan; Enez, çok büyük bir organizasyonla tanıştı bu yıl. Peki böyle büyük bir müzik organizasyonundan Enez Belediyesi ne kazandı? Önümüzde ki yılda festival yapılacak mı?

Belediyenin maddi anlamda hiç bir kârı olmadı bu yıl. Biz zaten bu yıl bir kazanç gözetmedik. Böylesi bir organizasyonda onbinlerce vatandaşın Enez'e gelmesi, onların eğlenmeleri bizim kârımız oldu. Ayrıca gerek yurt içinde gerekse yurt dışında Enez'in tanıtımı oldu. Tam 1300 çadır kuruldu Festival alanına. Samimi olarak söylemem gerekirse şayet bu organizasyonu Belediye olarak biz yapmış olsaydık  personelimize 1 yıl maaş ödeyemezdik. Çünkü büyük bir maliyet gerektiren büyük bir organizasyon bu. Çok ünlü sanatçılar sahne aldı. Son gece festival alanında 10 bin kişinin varlığından söz ediliyor. Elbette bu her yıl böyle olacak değil. Organizasyon şirketi önümüzde ki sene Belediyeye de bir miktar katkı yapacaktır mutlaka. Ayrıca önümüzdeki yıl festivali 2 aşama da yapmak niyetindeyiz. Ancak festival bayrama denk gelmeyecek. Yani Bayramla festival aynı günlerde olmayacak. Ve 5 er günlük sürelerle ayrı ayrı 2 defa festival düşünüyoruz. Festival alanını biraz daha çamlığa doğru kaydıracağız. Orada ki çadır kampı da  seneye olmayacak, bunları kaldırıyoruz. Sahneyi 100 metre kadar çamlığa doğru alıp festival alanını da Karagöl'e doğru kaydırarak bu yıl mağduriyet yaşayan siteleri de rahatlatmış olacağız. Tam festival alanının önünde bulunan bir kaç sitenin yüksek sesten ve kalabalıktan dolayı rahatsızlık yaşadıklarını biliyoruz. İnşallah seneye bu rahatsızlığı yaşamayacaklar. Önümüzde ki günlerde bu sitelere birer ziyaret gerçekleştirip buradaki vatandaşlarımızın gösterdikleri sabır ve anlayışa teşekkür edeceğim. Böylesi büyük bir organizasyonda herhangi bir olay yaşanmaması da sevindiricidir. Bir tek olay oldu o da festival alanın da değil. Sahilde bir motelin önünde meydana geldi o kadar.

-Gördüğüm kadarıyla festival alanına mobil tuvaletler kondu. Bunların atıklarının çukur kazılarak toprağa verildiği ve doğanın kirletildiği iddia ediliyor. Bu iddialar doğru mu?

-Tamamen yalan. Yapımcı şirket buraya tam 100 adet mobil tuvalet koydu ve hepsinin altında depoları mevcuttu. Biz de Belediye olarak her sabah vidanjörle bu depoları boşalttık. Yani toprağa, kuma atılan, saçılan bir gram bile pislik olmadı. Festival bittikten hemen sonra da organizasyon şirketi burada büyük bir temizlik harekatı başlatarak alanı tertemiz bırakarak ayrıldılar.

-Sahilde ki şezlong ve şemsiyeler ile Beach ler hakkında bir girişimde bulunacağınızı söylemiştiniz. Kamuoyunda, yazın bittiği ve değişen bir şey olmadığı konuşuluyor. Neden bir yaptırımınız olmadı?

-Sizde biliyorsunuz ki sahilde bir yetki karmaşası var. Sahilin kumu kimin yetki alanında bu net değil. Özel İdare mi Belediye mi? Biz gerekli makamlara müracaatlarımızı yaptık ve bazı taleplerde bulunduk. Cevap bekliyoruz. Ama halkımız şunu bilsin ki önümüzde ki yıl bu yıl gibi olmayacak. Eylül ayından itibaren de yasal işlemlere başlıyoruz.

-Yol katılım payları ne oldu?

-Bildiğiniz gibi önceki dönem Belediye Başkanı katılım paylarını konut başına 2800 lira olarak belirlemişti. Biz o zaman ki Belediye Meclisi Grubumuz olarak itiraz ettik ve Başkan Bostancı bu rakamı 1000 liraya çekti. Bir düşünün 2800 liradan 1000 liraya indi. Biz göreve geldikten sonra bu rakamı da çok bulduk. Hemen bir komisyon kurduk. Bayındırlık fiyatlarını baz alarak yeni hesaplamalar yaptırdık. Ortaya, yaklaşık 400- 500- 600 lira gibi 3 ayrı rakam çıktı. Yani tam kesin olmamakla birlikte cephe durumuna göre konut sahipleri 400 ilâ 600 lira arasında bir katılım payı ödeyecekler. Tamamen resmi olarak hesaplama yapılıyor. Önümüzde ki birkaç gün içinde tebligatlarını yapacağız.

-Peki ya yol çalışmaları?

-Eylül ayı ile birlikte yol yapım çalışmalarına başlıyoruz. Eski dönem tarafından parası alınan fakat teslim edilmeyen kilit taşları tamamlayarak teslim ettik. Artık kendimiz yani Enez için üretime devam edeceğiz. Önümüzde ki sezona kadar çok büyük bir alanda yol çalışmalarını tamamlamış olacağız.

-Pazar yeri ve şehir giriş takı ile ilgili bazı iddialar var. Bunların akıbetleri ne olacak?

-Eski Başkan yeni pazar yerini Anıtlar Kurulundan izin almadan yapmış. Ben yaptım oldu kabilinden! Anıtlar Kurulu da haklı olarak müdahale etti. Önümüzde ki günlerde bir inceleme yaparak karar verilecek. Şehir giriş tak'ına da Karayollarının bir itirazı mevcut. Neticelerini bekliyoruz.

-Evet Başkan son olarak karasinek ve sivrisineklerle ilgili bir sorum olacak. Bunlarla nasıl mücadele edeceksiniz?

-İlaçlama yapan bir drone sahibi ile ön görüşme yaptık. Bütün Enez'i havadan ilaçlayacağız. Sadece larva döneminde de değil. Ayrıca önümüzde ki yıl Belediye olarak bütün siteleri ilaçlayacağız. Ama hepsinden önemlisi Yunanistan'ın Dedeağaç Belediye Başkanı ile bir görüşme yaparak mücadele için ortak bir çalışma yapmayı teklif edeceğim. Şayet iki Belediye beraber havadan bir ilaçlama yaparsak sorunu tamamen çözmüş olacağız.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Bu haber 59 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum